Wielki Post

     Jest to okres, w którym chcemy zwrócić szczególną uwagę ludzi wierzących na cud Bożego Miłosierdzia, jakim jest uniżenie się Syna Bożego – by zbawić człowieka. Tym razem nie chodzi, tak jak w Boże Narodzenie tylko o cud Wcielenia ale o fakt niesłychanego uniżenia się Boga Człowieka, który przyjmuje w ludzkim ciele cierpienie zadane Mu przez człowieka. Dlaczego?

     Odpowiada Prorok Izajasz: „… On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie…”.

     Jest wiec grzech i my jesteśmy nim obarczeni. Przyszedł na świat Zbawiciel i za cenę swojej śmierci na Krzyżu dokonał naszego zbawienia. Wielki Post jest po to byśmy próbowali naszemu Zbawicielowi za to Miłosierdzie podziękować i może nawet zadośćuczynić.

Wielki Post rozpoczyna Środa Popielcowa, kiedy ludzie przychodzą do kościoła i mają głowy posypywane popiołem. Symbolizuje on pokutę i żal. Podczas Wielkiego Postu odprawiana jest Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale, które przypominają mękę Pana Jezusa. Mają one nas przygotować do Świąt Wielkanocnych, kiedy to Jezus Zmartwychwstał i nas zbawił. W liturgii używane są szaty koloru fioletowego

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *