2010.02.05 Co z naszą kaczką?

Radość trwała krótko. Cielmice nie mają prawa ani do własnego herbu, ani własnej flagi. Tak uważa nadzór prawny wojewody. Czy zatem na nic były wydane pieniądze na opinię heraldyczną i badania historyczne? Czy wszystko poszło na marne?

więcej na stronach naszemiasto.pl


uaktualnienie 2010.11.23

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rady Miasta Tychy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, dotyczącego sprawy nadania Cielmicom herbu i flagi.

Przypomnijmy: w listopadzie 2009 Rada Miasta Tychy podjęła uchwałę przyznającą Cielmicom prawo do używania własnej flagi i herbu. Nadzór prawny wojewody śląskiego zakwestionował uchwałę. Wątpliwości budził fakt, że herb i flaga miały zostać nadane dzielnicy, uchwałą rady gminy. Byłby to pierwszy tego rodzaju przypadek w Polsce. Sprawa trafiła do Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który podtrzymał decyzję wojewody. Rada Miasta Tychy złożyła skargę kasacyjną od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sąd oddalił skargę, argumentując, że rada gminy nie posiada kompetencji do ustalania oraz określania zasad używania herbów i innych insygniów przez jednostki pomocnicze (dzielnice, osiedla). Była to pierwsza tego rodzaju sprawa rozpatrywana przez NSA.

Zarówno herb, jak i flaga Cielmic przedstawiają lecącą złotą kaczkę na błękitnym tle. Projekt został opracowany w oparciu o znaki pieczęci gminnej z XIX wieku. Zgodnie z decyzją NSA, nie ma uzasadnienia prawnego, by dzielnica mogła oficjalnie posługiwać się tymi insygniami.


źródło: Twoje Tychy nr 157 str. 6

a także na stronie ilovetychy.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *