Historia Szkoły w Cielmicach

r055791Budowę Szkoły Podstawowej w Cielmicach rozpoczęto w 1872r.
Zakończono ją w roku 1874 i od tego momentu dzieci z Cielmic i okolic mogły pobierać nauki w nowym budynku szkoły.

Szkoła powstała dzięki pomocy finansowej Jej Książęcej Mości Księcia pszczyńskiego.

Pierwszym nauczycielem, który niósł dzieciom z Cielmic kaganek oświaty był Ignacy Sznura, a kierownikiem szkoły był Karl Borzutski.

Niemal od początku istnienia szkoły w Cielmicach, jej historia zapisywana była na kartach kroniki szkolnej. Niestety w trakcie trwania II wojny światowej, po wtargnięciu wojsk niemieckich do Cielmic w 1939 roku, kronika została częściowo zniszczona. Dopiero w roku 1945 po ucieczce okupanta, szkoła wróciła w ręce polskie a wraz z nią i kronika.

W trakcie trwania zawieruchy wojennej budynek szkoły uległ zniszczeniu. Kierownik szkoły z okresu powojennego; Franciszek Niesyt dołożył wszelkich starań, aby przywrócić szkole jej dawny wygląd. Udało się to w roku 1948, kiedy to podczas wakacji oddany został nowy rozbudowany o kilka sal budynek szkoły.

Kolejne lata to ciągły rozwój szkoły: nowa kadra pedagogiczna, rozwijające się pracownie dydaktyczne oraz nowe materiały pomocne w nauczaniu dzieci.

W roku szkolnym 1996-1997 oddano do użytku nowy, zmodernizowany budynek szkoły, w którym od tego czasu mieści się Szkoła Podstawowa, oddział przedszkola oraz Gimnazjum. Zajęcia sportowe odbywają się w nowej, długo oczekiwanej sali gimnastycznej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *