Szojda Karol, SDS, kapłan, misjonarz

Szojda Karol, SDS (1952-1996), misjonarz w Tanzanii i Australii

Urodził się 6 września 1952 w Cielmicach w rodzinie Teodora i Elżbiety z d. Broncel. Naukę w zakresie szkoły średniej pobierał w Liceum Ogólnokształcącym w Bieruniu Starym, gdzie uzyskał również świadectwo maturalne. Następnie wstąpił do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (SDS), w którym po przewidzianym kanonicznie nowicjacie złożył 8 września 1972 pierwszą profesję zakonną. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie k. Wrocławia. 29 kwietnia 1978 otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie został skierowany w charakterze wikarego do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Bielsku-Białej.

Wraz  z rozpoczętą porą deszczową węże i żmije garną się bardziej niż zwykle do budynków mieszkalnych, szukając schronienia przed deszczem.  Kilka wieczorów temu ks. Karol Szojda (właściciela imponującej brody) spotkał w bliskiej odległości wielkiego puff Adlera (węża syczącego), który  nieoczekiwanie szybko podjął ucieczkę. To było coś  nieoczekiwanego,  by ten wąż uciekał. Ja bym zgodził się z opinią, że czegoś się wystraszył, prawdopodobnie brody ks. Karola.

/-/ Ks. Mieczysław Kijaczek SDS Antylopy Gnu

Po roku zdobywania doświadczeń duszpasterskich wyjechał na misje do Tanzanii, gdzie w pierwszych latach pobytu pracował jako duszpasterz i wychowawca w misji Masasi w regionie Mtwara. W październiku 1986 roku został ustanowiony, drugim z kolei, proboszczem w parafii Mwenge znajdującej się w stolicy Tanzanii Dar es Salaam. Będąc rządcą parafii odznaczył się jako gorliwy duszpasterz i organizator życia parafialnego oraz budowniczy kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbe i salki parafialnej w Mwenge i kościoła w Sinza.

W Dar es-Salam został otwarty i poświęcony przez kardynała Laureana Rugambwaę kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego. W uroczystości uczestniczył premier Tanzanii John Malecel. Nowoczesny kościół jest dziełem polskich architektów. Nad jego budową czuwał ksiądz Karol Szojda, proboszcz parafii Mwenge i misjonarz z zakonu Salwatorianów. źródło: Gazeta Wyborcza 1992

W 1993 roku został skierowany do pracy w Australii . Po ciężkiej chorobie zmarł 12 kwietnia 1996. Został pochowany w Australii.

ks. Karol Szojda - pomnik w Australli

ks. Karol Szojda – nagrobek w Australii

Jego imieniem nazwana została ulica w Tychach (w dzielnicy Cielmice) ul. księdza Karola Szojdy

Bibliografia:
H. M. Jankowski, Tychy-Cielmice. U źródeł św. Jana, Górki Wielkie 2005, s.74-76.
W Blasku hebanowego krzyża s.90
W Blasku hebanowego krzyża

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 25 października 2015

    […] 10.00 – Do Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa – za Ks. Karola Szojda […]

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: