Cielmice

Na kartach historii pojawiają się po raz pierwszy pod datą 9 luty 1368 r. Z tego roku pochodzi dokument potwierdzający zamianę wsi Bojszowy na wieś Leszczyny pomiędzy księciem raciborskim Janem, a rycerzem Bierawem i jego żoną Katarzyną. Wprawdzie umowa ta bezpośrednio nie dotyczy Cielmic, ale… została w nich spisana. Dlaczego? Bo w owym czasie książę właśnie polował w cielmickich lasach. Nazwa wsi wymieniona w dokumencie brzmi „In Czielmitz”.

Historia Cielmic nie zaczyna się jednak w XIV wieku. W okresie międzywojennym, podczas wybierania piasku natrafiono tam na cmentarzysko. Podczas eksploatacji surowca zdewastowano około 25 grobów. W 1959 r. natrafiono na dalsze pochówki. Prace archeologiczne rozpoczęły się w 1960 r. i trwały do 1962 r. W przeciągu tych dwóch lat odkryto kolejne 28 grobów. W jednym z nich natrafiono na fragment monety datowanej na XIII w. Stąd przyjmuje się, że cielmicki cmentarz pochodzi z przełomu XII i XIII w.

O Cielmicach pisze Zdzisław Barszewicz NoweInfo.pl „Wsie, przysiółki Tychów. Cielmice” http://www.noweinfo.pl/wsie-przysiolki-tychow-cielmice/

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *