Wyzwanie HR na 2018 rok: produktywność

W najnowszym raporcie Deloitte Josh Bersin pisze o wyzwaniach dla dostawców HR na 2018 rok. Chciałbym Was zapytać jakie polskie narzędzia i systemy do podnoszenia produktywności pracowników polecacie?  #wyzwanieHR2018

http://orocz.com/wyzwaniehr2018_produktywnosc/

Od „automatyzacji” do „produktywności”

W raporcie High-Impact HR (HIHR) 45% firm biorących udział w badaniu wciąż koncentruje się na automatyzacji procesów HR (planowanie i rozliczanie czasu pracy w chmurze, zarządzanie umowami z pracownikami, przetwarzanie danych z CV, oceny okresowe, szkolenia, wynagrodzenia itp.)

Obecnie działy HR pracują nad zwinnymi, zorientowanymi zespołowo organizacjami, niektóre nawet walczą o turkus ale wciąż jesteśmy zbyt zajęci. Zamiast popracować nad koncentracją, przeciwdziałać wypaleniu i wzmacniać zaangażowanie, działy HR ślęczą nad mailami i powiadomieniami z wszystkich obecnych w firmie systemów HR.

Bersin definiuje pierwsze wyzwanie i moim zdaniem jedyne, spaja ono kolejne 9 punktów:

Czy potrafimy stworzyć oprogramowanie dla HR, które zwiększy naszą produktywność i pomoże zespołom pracować wydajniej? #wyzwanieHR2018

więcej na: http://orocz.com/wyzwaniehr2018_produktywnosc/

Innowacja!

Temat, który nie przestanie być modny. Trzeba traktować go jako wyzwanie, przez długi czas HR czekało, aż technologia sprosta wyzwaniom i potrzebom, teraz już same działy HR nauczyły się, jakie rozwiązania wybrać, jak je obsłużyć, a nawet tworzą technologię, a ich ilość dostarczana do innych działów, może wprowadzać spore zakłócenia w organizacji. Zmiana – HR inicjuje ich coraz więcej, porusza się coraz szybciej, motywując inne działy by się zmieniały.. . Zmiana jest wyzwaniem samym w sobie nie tylko w HR.

#Produktywność #WyzwanieHR2018 #Innowacja

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *