Prezydent Maciej Gramatyka w Cielmicach

Prezydent Maciej Gramatyka w Cielmicach

5 listopada o godzinie 17tej rozpoczęło się spotkanie prezydenta Tychów Macieja Gramatyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przy ul. Jedności 51 z mieszkańcami Cielmic.

Wraz z Prezydentem do Cielmic przyjechali:

  • Magdalena Zdebel – naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Urbanistyki,
  • Anna Warzecha – naczelnik Wydziału Komunalnego Ochrony Środowiska i Rolnictwa,
  • Hanna Skoczylas – zastępca prezydenta,
  • Arkadiusz Bąk – dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów,
  • Agnieszka Lyszczok – dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych,
  • Joanna Kudela – naczelnik Wydział Remontów.

Na spotkanie przyszło sporo mieszkańców Cielmic w tym przedstawiciele Rady Osiedla Cielmice. Wszystkich zebranych od wejścia witała Gospodyni miejsca, pani Dyrektor ZSP2 Barbara Smolorz.

W ramach spotkaniach omawiane zostały tematy dzielnicy, dla lepszego zrozumienia obszarów do których temat się odnosi – zostały one oznaczone na mapce (mapka satelitarna od Google)

mapa poruszanych na spotkaniu z Prezydentem Tychów tematów
mapa poruszanych na spotkaniu z Prezydentem Tychów tematów (punkty na mapie odnoszą się do punktów w tekście poniżej

W pierwszej kolejności został poruszony temat ulic w Cielmicach obecnych i planowanych.

1. Szczególnie inwestycji w obwodnicę Cielmic < tutaj mapka z wizualizacją jak to było kiedyś planowane. Wykup ziemi pod inwestycje za ok. 20 mln złotych nastąpi po zatwierdzeniu szczegółowego planu zagospodarowania terenu (ok. 2027 roku). Obecnie nie ma pieniędzy z EU/KPO tanich kredytów na inwestycje drogowe, dlatego większość ich w Tychach zostało wstrzymanych.

budowa obwodnicy przetnie pola co mocno utrudni ich uprawę i sens rolniczego charakteru dzielnicy zostanie zastąpiony jako przedmieścia miasta 🙁

2. ul. Janowicka – budowa pętli autobusowej i „zajezdni” zostanie zrealizowany po wykupie terenu obok ulicy. Nie ma w planach budowy drugiego wyjazdu z Jankowickiej. Urząd Miasta (UM) przyjrzy się wyjazdowi z ul. Jankowickiej na ul. Strzelecką przez zjazd z ul. Beskidzkiej. Podczas spotkania w z ust reprezentacji UM dosyć często padało sformułowanie:

nie da się wszystkiego zrealizować od razu, trzeba do tego podejść etapowo

3. Domy pod lasem na ul. Bieruńskiej „odcięte od świata” – brak komunikacji miejskiej, prywatny przewoźniki busem nie obsługuje tego rejonu, pisma do ZTM nie przyniosły efektu: utworzenia linii łączącej tę część Cielmic z Tychami. Nie ma też możliwości bezpiecznego przejścia wzdłuż ul. Bieruńskiej, do szkoły czy kościoła. Nie ma chodnika, ulica wąska, niebezpieczna po zmroku ze względu na brak oświetlenia.

4. Przystanek pod wiaduktem ul. Sikorskiego/Strzelecka ograniczona widoczność ze względu parkujące tam autobusy przegubowe.

5. Weryfikacja ograniczenia prędkości na wysokości stacji Shell by zapewnić bezpieczne włączanie się do ruchu. Obecnie 70 dla samochodów ciężarowych i wg ITS 100 km/h dla osobówek.

6. Strzelecka – odcinek równoległy do Jedności, mieszkańcy otrzymali informacje, że UM przejmie zarządzanie ulicą pod warunkiem, że na własny koszt przeniosą słupy energetyczne i położą asfalt. Przedstawiciele UM próbowali sprostować temat, że takiej odpowiedzi nie mogli udzielić. Chętnie UM przejmie teren pod ulicę, o ile jest przekazany. Wtedy w plan inwestycyjny wpisane zostanie zrealizowanie ulicy. Temat przeniesienie słupów w gestii mieszkańców, którzy muszą się dogadać z Tauronem.

7. Ostatni remont ul. Jedności, ma sporo niedociągnięć w okolicach zjazdu do Kółka Rolniczego a ul. Małej jest uskok, który jest uciążliwy dla mieszkańców zwłaszcza w godzinach wzmożonego natężenia ruchu (godz. 6,7,14). Odpowiedź przedstawiciela MZUiM podczas wizji lokalnej „samochody to rozjeżdżą”.

8. Czyszczenie rowów melioracyjnych i kanałów deszczówkowych – nie są regularne odmulane, ze względu na ograniczone środki w budżecie. Co powoduje brak pełnej przepustowości i zalewanie mieszkańców w przypadku większych opadów.

9. Utrzymaniem wałów na Gostynce zajmują się Wody Polskie (oddział Bieruń) sieczenie trawy dwa razy w roku, też mają ograniczone środki – Gostynka dostała „drugi priorytet”. Wymagany jest monitoring stanu wałów ich szczelności i wysokości. Ostatnie intensywne opady pokazały że nie jest najlepiej w tym temacie.

10. Zlewnie wody deszczowej z zakładów na terenach przemysłowych jednym rowem do Gostynki, tylko jeden przepust. Nowe budynki i inwestycja w KSSE mają zapewniać retencję i gromadzić nadmiar wody. Niestety ostatnie opady pokazały, że nie spełnia to kryteriów i na kilka tygodni zostały zalane pola uprawne przy Gostynce.

11. Substancje ropopochodne w Gostynce są zgłaszane Straży Pożarnej, która ma na celu przechwycenie zanieczyszczeń i zidentyfikowanie źródła pochodzenia. Nie zostało uwzględnione parkowanie samochodów ciężarowych oczekujących na rozładunek wzdłuż pól w okolicach ul. Cielmickiej.

12. BioEkos – składowanie odpadów na terenie firmy, wydzielanie przykrych zapachów. Kończąca się umowa z UM w 2025. Chcą przedłużyć.

Czy Cielmice stały się zapleczem Strefy?!?

13. Brak miejscowego planu zagospodarowania terenów powoduje sporą samowolkę w temacie tworzenia nowych firm, domów, szeregowców. Nowy plan ogólny powstanie na przełomie 2025/26, po konsultacja w poszczególnych osiedlach będzie uszczegóławiany, żeby dokładnie określić sposób i rodzaj inwestycji w Cielmicach

14. W pierwszej kolejności zostanie zbudowane rondo na skrzyżowaniu ul. Cielmickiej z ul. Towarową, prace zaczną się po uruchomieniu ul. Lokalnej – zakończenie prac planowane na czerwiec 2025.

15. Kolejną inwestycją ma być przedłużenie ul. Szojdy z mostem na Gostynce i połączenie z rondem przy C.H. Gemini Park, a później połączenie z ul. Cielmicką. Dopiero w następnej kolejności „obwodnica Cielmic” łącząca Strzelecką z Bieruńską, południową stroną Cielmic.

16. Strzelnica – temat, który w ostatnim czasie zdominowała dyskusje w Cielmicach. Bez wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami została wskazana lokalizacja obok boiska LKS Ogrodnik. Kontrowersje wzbudziło, że plan budowy zakłada budowanie strzelnicy o parametrach komercyjno-militarnych. Mimo, że Krzysztof Rymski Prezes Śląskiego Towarzystwa Strzelectwa Sportowego przekonywał, że to ma być obiekt wyłącznie sportowy. Co nie przekonało mieszkańców, bo jeżeli po jakimś czasie nie będzie się obiekt finansował, to można go w łatwy sposób przekształcić na komercyjny. Strzelectwo to nie jest tani sport, karabin (ceny od kilkunastu tysięcy), plus naboje, pokazuje, że wpływ na szybkie podjęcie decyzji w UM był podyktowany w mieście w ciekawy towarzystwie. Strzelnica w Tychach ma być pierwszą Strzelnicą Sportową na Śląsku. 10 stanowisk 50m i 10 treningowych, plus zaplecze do przechowywania sprzętu i szatnie. Budynek miał też pełnić funkcję integracyjną dla mieszkańców, poprzez udostępnienie dodatkowych sal na spotkania Rady Osiedla czy zajęcia organizowane przez MDK i MCK, ale że nie ma kasy w kasie to nici z tego.

17. Marcin Orocz prezes Klubu Sportowego TKKF Pionier Tychy zaproponował, żeby umieścić strzelnicę w kompleksie sportowym, który miałby tworzyć aquapark i „planowane” lodowisko. Niestety Prezydent Gramatyka stwierdził, że mimo, że lodowisko było obiecywane ale nie było na niego planu. A to, że napisał, że było planowane, to nie znaczy że jest zrobiony projekt. Mimo licznych wniosków o dodatkowe lodowisko z różnych stowarzyszeń sportowych: hokeistów, jazdy figurowej na lodzie, czy nawet drużyny GKS, projekt nie dostał tak wysokiego priorytetu jak Strzelnica, co jest wysoko zastanawiające (patrz pkt 16). Obecnie wszystkie projekty są wstrzymane ze względu na brak budżetu, a lokalizacja lodowiska ze względu na brak zgody Wojewody Śląskiego i wycofanie się z wcześniejszej zgody na plan zagospodarowania. Mimo tego, że kilka minut wcześniej Prezydent przekonywał, że nie zostało wskazane miejsce pod nowe lodowisko. Pozostaje się tylko zmobilizować i przypilnować tematu albo jak zadeklarował Prezydent zaufać obietnicy i czekać. „Ufanie politykom – to sport ekstremalny” ;).

przyjdzie miasto do wsi i wszystko wam zabiorą 🙁

18. Chodnik przy ul. Targiela nie posiada odpowiednich krawężników i dosyć często wjeżdżają na niego samochody, co widać po uszkodzonych latarniach. Potrzebna jest poprawa chodnika, czy wprowadzenie barierek oddzielających chodnik od jezdni.

Tychy zarabiają na terenach przemysłowych wybudowanych na cielmickiej ziemi, a my się musimy martwić czy dzieci bezpiecznie dojdą do szkoły

19. Nie ma kontroli prędkości w Cielmicach i potrzebne progi zwalniające na ul. Jedności w drodze na boisko. Postulat wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30km/h

20. Podniesienie kwoty za wywóz śmieci o 30% w wyniku jedynej złożonej oferty na zapytanie przetargowe. Miasto nie jest w stanie kupić usług taniej, bo został wprowadzony monopol kilkanaście lat temu i zamiast wprowadzić usługi komunalne w budżet, sztucznie pieniądze przechodzą z miasta do spółki, która „w ramach edukacji ekologicznej i promowania segregowanie odpadów prowadzi akcje edukacyjne i funduje nagrody, a Zarząd jeździ na konferencje w celach edukacyjnych” ale to wszytko wymaga pieniędzy, więc trzeb podnieść ten ukryty podatek bo UM nie ma pieniędzy na dotowanie spółki Master, trzeba to wyciągnąć z kieszeni mieszkańców. A podobno na segregowanych odpadach można nieźle zarobić, jakoś widać, że spółka niewystarczająco zarabia, skoro coraz głębiej sięga do kieszeni mieszkańców, a niestety tyskie władze nie mają na to sposobu, ani pomysłu jak obniżyć koszty.

21. Zajęcie organizowane przez MDK i MCK w Cielmicach podobno nie cieszyły się zainteresowaniem, dlatego zostały wycofane. Podobno nie były wystarczająco komunikowane. Na co wypowiedział się Redaktor Twoje Tychy, który poinformował, że na stornie są wszystkie informacje, a mieszkańcy źle szukają.

22. Spalarnia na Wilkowyjach w miejscu PEC ma w nowym planie zagospodarowania terenu ma być zablokowana, pytanie, czy w innym miejscu się nie pojawi, czas pokaże.

Spotkanie trwało ponad 2,5 godziny i odbyło się mimo kilku uszczypliwości w dość kulturalnej atmosferze. Prezydent obiecał, że zabrał ze sobą osobę od notowania i tematy będą poruszane podczas sesji Rady Miasta. Mamy zaufać, że będą zmiany, nie oczekiwać pisemnych deklaracji. Dlatego została ta notatka spisana dla potomności. Może się komuś przydać, przy kolejnym spotkaniu z władzami miasta.

Ogólne wrażenie jest takie, że Cielmice nie są przeciwne nowym inwestycjom ale nie można na etapie ich planowanie pomijać mieszkańców i zapominać o priorytetach jakimi są bezpieczeństwo najmłodszych w szczególności wzdłuż ciągów komunikacyjnych. I głupio jak władza obiecuje, planuje a potem się wycofuje z jednych ważnych dla mieszkańców tematów i zastępuje je innymi, które zostają bez wiedzy mieszkańców wprowadzane w życie.

Na spotkaniu zostało też wspomniane, że układ dróg współczesnych Cielmic niewiele się różni od tego co prezentują mapy z XIX wieku.

German_maps/series/025K_TK25/5980_(3423)_Altberun_1883
Niemiecka Mapa Cielmic | Altberun 1883 | Pełna mapa

Galeria zdjęć ze spotkania


Streszczenie
5 listopada w Tychach odbyło się ważne spotkanie prezydenta miasta Macieja Gramatyki z mieszkańcami dzielnicy Cielmice, gdzie omówiono kluczowe kwestie związane z infrastrukturą i planowanymi inwestycjami. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 poruszono m.in. temat budowy obwodnicy, zmian w komunikacji miejskiej oraz bezpieczeństwa na drogach. Mieszkańcy wyrazili swoje obawy dotyczące przyszłości rolniczej charakterystyki dzielnicy oraz bezpieczeństwa dzieci wzdłuż głównych ulic. Spotkanie miało konstruktywny przebieg, choć nie zabrakło dyskusji na temat braku konsultacji przy niektórych inwestycjach. Dzięki tym rozmowom prezydent i władze miasta zyskali cenne wskazówki od mieszkańców, co umożliwi lepsze planowanie działań w przyszłości.