Niedziela Krzyża Świętego

Niedziela Krzyża Świętego
Wideo z pierwszego spotkania z biskupem Grzegorzem Olszowskim podczas Wizytacji Kanonicznej w naszej parafii.

Ogłoszenia duszpasterskie

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU NIEDZIELA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

7. 04. 2019 r.

Dzisiejszą, V Niedzielę Wielkiego Postu, przeżywamy jako Niedzielę Krzyża Świętego. Rozpoczynamy okres Pasyjny Wielkiego Postu – czas Męki Pańskiej. Podczas każdej Mszy św. poświęcone zostaną nasze domowe krzyże przyniesione do kościoła.

Proszę też o udekorowanie naszych przydrożnych krzyży na czas ostatnich dwóch tygodni Wielkiego Postu.

Dzisiaj:
– o godz. 15.15 – Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym,
– o godz. 16.00 – popołudniowa Msza św. Kolekta dzisiejsza, przeznaczona jest na nasze potrzeby parafialne.

W przyszłą niedzielę – kolekta, jako specjalna – w drugą niedzielę miesiąca – przeznaczona będzie na potrzeby naszego kościoła, szczególnie na opłacenie energii elektrycznej, w związku z ogrzewaniem kościoła w sezonie zimowym, a także na nowy krzyż misyjny. Serdeczne „Bóg zapłać!” za wszystkie składane ofiary, również te dodatkowe, kopertowe i przekazywane na konto bankowe parafii.

We wtorek:
– o godz. 17.30 – Nabożeństwo do św. Ojca Pio.
O godz. 18.45 – w kościele – spotkanie katechetyczne dzieci kl. III, przygotowujących się do Pierwszej Spowiedzi i Komunii św., wraz z Rodzicami.

W piątek, 12 kwietnia:
– o godz. 9.00 i 11.00 – przedświąteczne odwiedziny chorych i starszych Parafian po domach z Sakramentami świetymi,
– o godz. 15.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego
– o godz. 16.40 – okazja do Spowiedzi św.
– o godz. 17.00 – zakończenie Adoracji Najświętszego Sakramentu błogosławieństwem, Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z modlitwą za Zmarłych zalecanych, adoracja relikwii Krzyża św.
– o godz. 18.00 – Msza św. szkolna.

W piątek, odbędzie się ulicami miasta – XXVI Tyska Droga Krzyżowa. Rozpoczęcie w kościele św. Krzysztofa – Mszą św. o godz. 18.00. O godz. 19.00 – wyruszy procesja Drogi Krzyżowej. Zakończenie w kościele św. Marii Magdaleny – o godz. 21.00 – Apelem Jasnogórskim.

Do szczególnego udziału w Drodze zapraszamy młodzież, która w tym roku przyjmowała sakrament bierzmowania. Wszystkich uczestników Drogi Krzyżowej prosimy, aby zabrali ze sobą świece. Swój udział w nabożeństwie zapowiedzieli biskupi Grzegorz Olszowski oraz Adam Wodarczyk.

W sobotę, 13 kwietnia br.:
– o godz. 9.30 – Pierwsza Spowiedź św. Dzieci klasy III,
– o godz. 16.00 – Parafialny Dzień Skupienia dla Narzeczonych, połączony z Nauką Przedślubną.

W przyszłą niedzielę – VI Niedzielę Wielkiego Postu, w Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, rozpoczniemy wraz z całym Kościołem obchód Wielkiego Tygodnia, czas męki i śmierci Pana Jezusa. Poświęcenie palm na początku każdej Mszy św. Msza św. o godz. 10.00 – rozpocznie się poświęceniem palm na placu za kościołem, poświęceniem nowego Krzyża misyjnego i uroczystą procesją do kościoła. W przyszłą niedzielę – w Niedzielę Palmową, przed kościołem po każdej Mszy św., będzie można złożyć do koszyczka – ofiary na kwiaty, dekorację Bożego Grobu i Ciemnicy, oraz świąteczny wystrój naszego kościoła.

W Niedziele Palmową – w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, o godz. 14.00 – rozpocznie się doroczne spotkanie Młodzieży całej naszej archidiecezji. Również Młodzież naszej parafii zapraszam do udziału w tej Mszy św.

ZAPROSZENIE MŁODZIEŻY ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ
NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ DO KATEDRY CHRYSTUSA KRÓLA W KATOWICACH

Drodzy Młodzi!
„Oto Ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1, 38) – te słowa papież Franciszek uczynił myślą przewodnią 34. Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Panamie. Maryja oświadcza tymi słowami, że jest gotowa do wypełnienia swojego powołania. Doskonale rozumie, że nastał Jej czas, Jej chwila, by podjąć Boże wezwanie.
Papież Franciszek zaprosił wszystkich młodych całego świata, by rozważyli tę ewangeliczną scenę i na wzór Maryi zdecydowali się natychmiast pójść za Bożym głosem. Czekanie na właściwy moment, trwanie w niezdecydowaniu, ciągłe rozmyślanie o przyszłości może sprawić, że nigdy nie zrealizujemy swojego powołania. „Jesteście Bożym teraz” – mówił papież – a to oznacza, że tworzycie Kościół nie „kiedyś”, „za jakiś czas”, ale tu i teraz. W szczególny sposób będziemy budować wspólnotę Kościoła w zbliżającą się Niedzielę Palmową, gdy w łączności z młodymi na całym świecie, gromadzącymi się w katedrach, dołączymy do tłumu wołającego na cześć Jezusa Chrystusa: „Hosanna Synowi Dawidowemu”. W tym świecie młodego Kościoła naszymi przewodnikami będą Maryja i święci Patroni Światowych Dni Młodzieży, których książkową biografię otrzyma każdy uczestnik liturgii.
Drodzy Młodzi Przyjaciele!
Serdecznie zapraszam Was w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia, na godz. 14.00, do katedry w Katowicach, której patronuje Chrystus Król, na 34. Światowy Dzień Młodzieży. To zaproszenie kieruję szczególnie do tych, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz do wszystkich, tworzących w parafiach wspólnoty młodzieżowe: Duszpasterstwa Akademickiego, Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Służby Liturgicznej i innych. Natomiast obowiązkowa jest obecność wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie, którzy nas tam reprezentowali i po Eucharystii podzielą się z nami swoim doświadczeniem spotkania z papieżem Franciszkiem i młodymi chrześcijanami z całego świata. Liczymy też na obecność tych, którzy to wydarzenie – pod hasłem „Panama na Śląsku” – przeżywali w Jastrzębiu-Zdroju.
Drodzy Młodzi! Proszę Was, abyście dostępnymi wam środkami – również poprzez media społecznościowe – przekazali to zaproszenie swoim rówieśnikom, zachęcając ich do udziału w radości, modlitwie i święcie młodego Kościoła.
Na drogę Waszego pielgrzymowania na Światowy Dzień Młodzieży w katedrze udzielam Wam błogosławieństwa!

† Wiktor Skworc
Arcybiskup
Metropolita Katowicki

 

Bardzo serdecznie dziękuję Rodzinie Państwa Ewy i Zbigniewa Żak , za przygotowanie i prowadzenie rozważań Drogi Krzyżowej, podczas tegorocznego Nabożeństwa ulicami naszej Parafii.

Dziękuję mieszkańcom ul. Nadrzecznej za sprzątanie kościoła w minionym tygodniu. O sprzątanie kościoła w poniedziałek – o godz. 18.45 i w sobotę, o godz. 8.45 – proszę mieszkańców ul. Nadrzecznej /numery parzyste /.

Zachęcam do lektury naszej gazetki parafialnej „Głos św. Jana Chrzciciela”, „Gościa Niedzielnego”. i „ Małego Gościa Niedzielnego”. Przed kościołem i w zakrystii można nabyć kartki świąteczne i świece „Caritas”– w formie paschału – do liturgii paschalnej i na stół wielkanocny.

Są jeszcze wolne intencje mszalne w kolejnych miesiącach tego roku. Proszę o przedłużenie w kancelarii parafialnej, rezerwacji miejsc grobowych, których rezerwacja już upłynęła. Takich grobów jest na naszym cmentarzu 37!

Zachęcam Parafian do zapoznania się z terminarzem i zapraszam do udziału w rekolekcjach zamkniętych w domach rekolekcyjnych naszej archidiecezji w Brennej, Koniakowie, Kokoszycach i Panewnikach. Szczegółowy plan rekolekcji wywieszony jest w gablotce, w przedsionku kościoła.

Porządek nabożeństw 7.04.2019 r. – 14.04.2019 r. 

Niedziela, 7.04.2019 r., V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU NIEDZIELA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

8.00 – za ++ Łucję Miczek, rodziców Martę i Augustyna Noras, oraz ++ z rodzin Noras i Wierny
10.00 – Do św. Anioła Stróża z podziękowaniem za dar życia, z prośbą o Boże łaski, zdrowie, błogosławieństwo i Bożą opiekę – dla Dziecka przyjmującego Sakrament Chrztu św. – Aleksandry Marty, Jej Rodziców, Chrzestnych i całej Rodziny
15.15 – Gorzkie Żale i kazanie pasyjne
16.00 – Do Opatrzności Bożej i Matki Bożej Fatimskiej, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, Boże błogosławieństwo i dalszą opiekę – w intencji Pani Cecylii, z okazji 85 rocznicy urodzin

Poniedziałek, 8.04.2019 r.
18.00 – za + Lucynę Targiel

Wtorek, 9.04.2019 r.
17.30 – Nabożeństwo do św. Ojca Pio
18.00 – za ++ Marię i Jana Senczek, oraz ++ ich rodziców

Środa, 10.04.2019 r.
8.00 – za ++ rodziców – w pewnej intencji

Czwartek, 11.04.2019 r.
18.00 – za ++ Martę i Bartłomieja Śmiłowski, syna Jana, córkę Marię, zięcia i wnuka, oraz ++ z rodzin Śmiłowski, Targiel i Biolik

Piątek, 12.04.2019 r.
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.00 – 17.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
16.40 – okazja do Spowiedzi św.
17.00 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej i adoracja relikwii Krzyża świętego
18.00 – za ++ Rozalię i Klemensa Parysz, dwie córki, zięciów, wnuki, oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota,13.04.2019 r.
7.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu, Godzinki, Spowiedź św. 8.00 – za + Krzysztofa Orocz – z okazji rocznicy urodzin
16.00 – Dzień skupienia dla Narzeczonych – Nauka przedślubna