Orszak Trzech Króli 2024 i Jasełka

Orszak Trzech Króli 2024 i Jasełka

Dzisiejszy (6.1.24) Orszak Trzech Króli poprzedziły Jasełka w wykonaniu uczniów klasy IV, V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Cielmicach

Zdjęcia z Orszaku Trzech Króli w Cielmicach 6 stycznia 2024 poniżej w fotogalerii a wideo z jasełek i orszaku już wkrótce na tej stronie (w trakcie montażu).

W czwartek 11 stycznia o godz. 18:30 wystąpi w naszej szkole SP23 (Jedności 51) Scholka Antolka – zapraszamy na koncert kolęd i pastorałek i do wspólnego kolędowania.

W czwartek 11 stycznia o godz. 18:30 wystąpi w naszej szkole SP23 (Jedności 51) Scholka Antolka – zapraszamy na koncert kolęd i pastorałek i do wspólnego kolędowania.

Orszak Trzech Króli to barwna i radosna tradycja, która co roku przyciąga tysiące uczestników w całej Polsce. Jest to uliczna inscenizacja historii Bożego Narodzenia, w której biorą udział dzieci i dorośli, ubrani w kolorowe korony i stroje z epoki. Orszak Trzech Króli jest nie tylko okazją do wspólnego świętowania i kolędowania, ale także do poznania bogactwa kultury i historii Polski.

Orszak Trzech Króli nawiązuje do święta Objawienia Pańskiego, które obchodzimy 6 stycznia. Jest to dzień, w którym według Ewangelii, trzej mędrcy ze Wschodu, zwani też Trzema Królami, przybyli do Betlejem, by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi i ofiarować mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Święto to jest znane również jako Epifania, co oznacza objawienie się Boga ludziom.

Orszak Trzech Króli jest stosunkowo młodą tradycją w Polsce, choć ma swoje korzenie w średniowieczu. Pierwszy orszak zorganizowano w Warszawie w 2009 roku, z inicjatywy Fundacji Orszak Trzech Króli, która jest organizacją pożytku publicznego. Od tego czasu orszak rozprzestrzenił się na całą Polskę i kilka innych krajów, takich jak USA, Niemcy, Francja, Rwanda czy Zambia. W 2020 roku orszak odbył się w 872 miejscowościach, a w 2021 roku, pomimo pandemii, w 753. W 2022 roku orszak odbył się w ponad 800 miastach i miejscowościach, pod hasłem “W jasełkach leży!”.

Orszak Trzech Króli jest nie tylko widowiskiem, ale także formą ewangelizacji i edukacji. Każdy orszak składa się z trzech kolorowych korowodów, symbolizujących trzy kontynenty: Azję, Europę i Afrykę. Każdy korowód ma swojego króla, który prowadzi wiernych do stajenki, gdzie znajduje się Święta Rodzina. Po drodze orszak spotyka różne postacie biblijne i historyczne, takie jak Herod, aniołowie, pasterze, rzymscy żołnierze czy smoki. Orszak jest także okazją do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, a także do wsparcia celów charytatywnych i misyjnych.

Orszak Trzech Króli to tradycja, która łączy pokolenia, buduje wspólnotę i przypomina o prawdziwym sensie Bożego Narodzenia. Jest to także sposób na promowanie polskiej kultury i tożsamości, a także na dbanie o środowisko i zrównoważony rozwój. Orszak Trzech Króli to święto, które każdy może przeżyć na swój sposób, z radością i wdzięcznością.